top of page

Druhy spárovek

Spárovka je poměrně oblíbeným druhem truhlářského materiálu, setkáte se s ní v konstrukci dřevěného schodiště, ploše pracovního stolu, kuchyňských desek nebo parapetů i nábytku. Proč je tak oblíbená a jaké výhody její využití přináší?

Pevné, odolné a krásné dřevo pro interiér

Spárovka se vyrábí z menších kousků dřeva. Použít se dají nejen různé tloušťky, ale i délky. Jednotlivé části se k sobě lepí disperzním nebo polyuretanovým lepidlem. Už z povahy použitého materiálu a způsobu výroby je tak daná výhoda. A tou je zejména hospodárné využití dřeva, navíc výroba může produkovat velmi variabilní polotovary. V návazné práci neomezuje dostupnost potřebných velikostí, zvolený druh dřeva a jeho barva i kresba se dá dokonale přizpůsobit konkrétnímu záměru.

Pracovní a kuchyňské desky, parapety, ale i nábytek

Způsob zpracování navíc odstraňuje vnitřní pnutí dřeva a snižuje průhyb desky, ke kterému jinak u klasicky zpracovaného dřeva přirozeně dochází. Spárovka má vyšší tvarovou stálost, a právě proto je ideálním materiálem i pro poměrně dlouhé nebo velké objekty, třeba ony pracovní desky nebo desky stolů. Spárovky slouží ale i k výrobě nábytku, stolových noh nebo různých doplňků do interiéru. Způsob výroby a použité lepidlo není vhodné pro venkovní použití.Hry barev a odstínů – luxusní a originální kombinace

Zvolený výchozí materiál pak propůjčuje spárovce konečný vzhled, a i zde lepení jednotlivých dílů nabízí řadu atraktivních možností. S přirozenou texturou, kresbou vláken i střídáním odstínů může spárovka působit vysoce luxusním dojmem. Může opticky projasnit interiér, nebo zapůsobit jako poutavý kontrast. Může střídat jednotlivé prvky a kontrasty nebo vybírat kousky v jednotném souladu.

I spárovky mají své favority, patří mezi ně temný ořech, sytý dub nebo světlý javor a jasan. Konečná volba se může ve všem přizpůsobit stylu interiéru. Dub má stejnoměrně zbarvené široké jádro, zpravidla středně syté hnědé barvy, tu však doprovází úzká světlá běl. Na řezu se často objevují dřeňové paprsky. Dub působí zemitě, na relativně jednobarevném základu zaujmou právě ony výrazné stopy temnější paprsků. Dub se dobře moří, spárovku je tak možné ještě dodatečně tónovat a proměnit. Jasan působí svěžím a čistým dojmem. Působivá až smetanová barva může přecházet do jemných odstínů béžové nebo pískové. Letokruhy jasanu doslova kreslí výrazné obrazce, někdy mohou působit až zlatavým odleskem. Úplně nejsvětlejším dřevem je ovšem javor. Smetanová se přiklání ve spektru barev až k odstínům slonoviny. Okolo suků se mohou objevit kontrastní temné pruhy nebo skvrny, někdy se stejně vybarvuje i dřeň. Nicméně ve spárovkových deskách se s oblibou nechává vyniknout právě oné výjimečně světlé ploše. V kontrastu proti těmto světlým dřevům pak ořech zaujme odstíny, které variují mezi šedou až temně hnědou, má chladné podtóny. Efektní je v kresbě černě ohraničených vláken nebo v kombinaci s nápadně světlým bělem.

Nechte se inspirovat a prohlédněte si nábytek nebo desky vyrobené ze spárovek. Překvapí a okouzlí vás svými proměnami a bytovému designérovi zcela uvolní ruce v tvorbě praktického, pevného, stálého, ale zároveň krásného nábytku a prvků.

53 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page